poniedziałek, marca 11, 2019

[PRZEDPREMIEROWO] - "Prawda o kłamstwach" Tracy Darnton *Natalia*


Autor: Tracy Darnton
Tytuł: Prawda o kłamstwach
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: YA!
Premiera: 13 marca 2019

Mówi się, że pamięć jest zawodna. Często nie potrafimy sobie przypomnieć, co robiliśmy danego dnia, nie wspominając o wydarzeniach np. z poprzedniego roku. A gdyby tak pamiętać wszystko, nawet najmniejsze szczegóły swojego życia? Odtwarzać wspomnienia w dowolnej chwili? Jest tylko jeden haczyk. Nigdy nie zapomnisz. Nawet najgorszych rzeczy.
Jess Wilson ma pamięć absolutną. Pamięta każdy najmniejszy detal swojego życia. Ten dar przyciąga do niej znaną badaczkę, profesor Coleman, która wykorzystuje ją do programu badawczego, mającego na celu "pomóc" z pamięcią. Po wielu latach dziewczyna zaczyna mieć dosyć bycia obiektem badań, więc ucieka. Zmienia wszystko i zaszywa się w szkole średniej w małej miejscowości. Tu też nie jest jej łatwo. Od chwili, kiedy jej przyjaciółka wypada z okna, Jess zaczyna dostawać zaszyfrowane wiadomości. Ktoś wie, kim naprawdę jest i chce ją odszukać.
Główna bohaterka bardzo mi się spodobała. Z jednej strony to dziewczyna, która przeszła wiele tragicznych wydarzeń, kształtujących jej osobowość. Badania zniszczyły ją, pozbawiając empatii, możliwości zaufania komukolwiek, życia jak zwyczajna nastolatka.  Druga strona Jess to przytłoczona wspomnieniami dziewczyna, która najchętniej zapomniałaby większość z nich. Zagubiona, dręczona wyrzutami sumienia, cyniczna, idealna aktorka. Potrafi być taka, jaką chcą ją widzieć inni. Udaje uczucia, by osiągnąć to, czego chce. W kolejnych rozdziałach autorka wyjaśnia, dlaczego jest taka. Na szczęście ma kogoś do pomocy. Do szkoły przyjeżdża nowy uczeń, Dan. Niezrażony tym, że bohaterka nie chce jego towarzystwa, próbuje się do niej zbliżyć. Wkrótce ich znajomość rozkwita, a chłopak staje się ogromnym wsparciem dla Jess. Przy nim udaje jej się zapomnieć choć na chwilę o ścigającej ją przeszłości. Tylko czy aby na pewno nie ma ukrytych intencji?
Przy okazji Dana wspomnę o wątku romantycznym. Bardzo mi się podobał. Nie jest taki jak w wielu młodzieżówkach. Nie ma tu ckliwych wyznań ani całowania się przy każdej okazji, ani seksu w ogromnych ilościach. Ich relacja nie przyćmiewa fabuły, co jest ogromnym plusem. Rozwija się na oczach czytelnika, powoli, tak jakby to nie była tylko fikcja. Największą zaletą jest tajemnica, której nie da się rozwiązać samemu. Autorka co rusz dodaje nowe zagadki, sekrety innych bohaterów, co jeszcze bardziej utrudnia nam dojście do prawdy samemu, musimy czytać dalej, by dostać odpowiedzi na nurtujące pytania. Końcówka trzymała mnie najbardziej w napięciu, była pełna zwrotów akcji, po prostu nie mogłam się oderwać.
Podsumowując, "Prawda o kłamstwach" to świetnie napisana książka. Dobrze wykreowani bohaterowie, nie tylko ci główni, niebanalna tajemnica, zwroty akcji sprawią, że pokochacie tę powieść tak samo jak ja.  Polecam ją nie tylko młodzieży, ale wszystkim, którzy lubią historie pełne zagadek.

 Natalia


Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu YA!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ogród Książek , Blogger